Samarbejde med producenter
Furesø Hørecenter er et uafhængigt hørecenter. Det betyder, at vi samarbejder med de producenter vi vurderer, har de bedste høreapparater på markedet.
Høreapparatsproducenter
Vi samarbejder med 4 høreapparatsproducenter. Vores hørespecialister vil altid anbefale hvilken producent der vil være optimal til dig. Du kan dog frit vælge hvilken producent du ønsker høreapparater fra, når du er kunde hos Furesø Hørecenter.
Hos Furesø Hørecenter er vi specialiserede i alle høreapparatstyper fra disse 4 producenter:
- GN
- Oticon
- Signia (Siemens)
- Widex
Furesø Hørecenter er specialister i kvaliteter, muligheder og software
Furesø Hørecenter er specialiseret inden for 4 høreapparatsmærker, som vi arbejder med. Det betyder, at vi er specialiseret i de kvaliteter og muligheder, producenterne tilbyder.
Som specialist kræver det stort kendskab og viden til forskellig software fra hver producent. Det er en vigtig faktor for, at du som høreapparatsbruger får den bedste oplevelse, og får mest muligt ud af høreapparaterne.
Uafhængigt hørecenter
Vi har valgt at være et uafhængigt hørecenter, og vælger altid det produkt der bedst opfylder de behov du har brug for, rent høremæssigt og funktionsmæssigt.
Softwarespecialist
Hver producent har udviklet deres egen software til at programmere høreapparaterne efter.
Vores hørespecialister administrerer og forstår, alle lag i hver enkelt software, for at kunne programmere og udnytte høreapparaterne optimalt.
Jo mere avanceret et høreapparat er, jo mere avanceret er softwaren.
Det betyder, at det mest avancerede høreapparat, kan indstilles med største præcision.
Et nyt høreapparat er intet værd, før det er blevet programmeret af en kompetent hørespecialist. Audiologi er netop kunsten i, at kunne forene mennesket med teknologien.